Aranżując swoje własne cztery kąty musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Pamiętajmy, że naszym celem jest urządzenie mieszkania tak, by stało się ono naszym azylem, miejscem wypoczynku i relaksu. Musi być to miejsce gdzie będziemy z chęcią wracać, czuć się komfortowo i ładować baterie po ciężkim dniu w pracy. Z racji tego, że każdy człowiek jest inny, ma inne zainteresowania, inny styl i inne preferencje mieszkaniowe. Zatem dla każdego pasuje inny styl aranżacji pomieszczeń. Nie ma motywu uniwersalnego, który odpowiadałby większości ludzi. W tym artykule dowiecie się jaki styl będzie pasował do jakiej osobowości. Pomożemy dobrać Wam elementy wyposażenia tak, by wszystko razem składało się w spójną całość.
Styl skandynawski.
Dla kogo?
Będzie on odpowiedni dla osób, którzy cenią sobie schludność, aspekty wizualne oraz estetykę. Lubują się w nim osoby które cenią sobie nowoczesne rozwiązania połączone z funkcjonalnością. Świetnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, ponieważ charakteryzuje się minimalizmem, jego aranżacja nie pochłonie dużego nakładu finansowego oraz jest symbolem spokoju i wygody.
Czym się ten styl charakteryzuje?
Rządzi w nim biel, naturalne odcienie drewna oraz szarość. Z pewnością sprawdzi się we wnętrzach jasnych, w pastelowych odcieniach. Białe meble optycznie powiększą metraż mieszkania, nadadzą mu świeżości, przestronności oraz klasy. Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim w większości przypadków pozbawione są firan i zasłon. Nie ujmuje to jednak wnętrzu uroku i charakteru. Wręcz przeciwnie. Dzięki brakowi tych elementów pokój zyskuje naturalne światło, swobodny motyw wnętrza oraz osobliwy wygląd. Jest to rozwiązanie dla osób nowoczesnych, podążających za ostatnimi trendami wnętrzarskimi, które nie boją się łamać umowne zasady obowiązujące od wielu lat. Dodatki w kolorze szarości i ecri dodadzą wnętrzu stosowania, uniwersalności. Podłogi najczęściej są z naturalnego drewna, z widocznymi dużymi, solidnymi deskami. Również parkiet świetnie sprawdzi się w stylu skandynawskim.
Styl angielski.
Dla kogo?
Grono wielbicieli tego stylu jest niewielkie. Zwolennicy stylu angielskiego to osoby ceniące sobie wnętrza w starym stylu.
Czym się charakteryzuje?
Klasa, elegancja oraz konserwatywność to jego znaki rozpoznawcze. Nie jest on zbyt popularny w polskich domach, więc spotkać go możemy coraz rzadziej, zazwyczaj u osób starszych lub interesujących się sztuką lub barokiem. Barwami przodującymi w angielskim stylu są: odcienie pasteli, kolor łososiowy czy żółty. Nie może zabraknąć tam mebli z motywem kwiatowym, zazwyczaj z odbiciem w kolorze butelkowej zieleni. Wśród wyposażenia możemy wyróżnić: niezwykle eleganckie kanapy, najczęściej na wysokich ozdobnych nóżkach, dostojne obrazy na ścianach, wielkie świeczniki z poprzedniej epoki. Dla zwolenników bardziej nowoczesnych aranżacji styl angielski może wydać się nieco zacofany a dodatki do mieszkania mogą sprawiać wrażenie biura rzeczy znalezionych. Jednak dla koneserów takie wnętrza to nie lada gratka a elementy dekoracyjne mogą okazać się niezwykle wartościowe.
Styl minimalistyczny.
Dla kogo?
Idealnie sprawdzi się we wnętrzach ludzi, którzy cenią sobie perfekcjonizm, nie lubiących mozolnego sprzątania i wycierania kurzy z setek elementów dekoracyjnych, również tych, którzy mają stabilną sytuację życiową.
Czym się charakteryzuje?
W jego aranżacji panuje tylko jedna, prosta zasada: im mniej wszystkiego tym lepiej. Dlatego w tym stylu nie sprawdzą się obrazy, świeczniki, ramki ze zdjęciami, dekoracyjne poduszki czy zbędne świeczki zapachowe. Minimalizm nie jest podobny do żadnego z powyżej wymienionych stylów. Panuje tu prostota, wygoda oraz praktyczne urządzenie mieszkania tak, by miało ono szerokie zastosowanie. Styl minimalistyczny wiedzie prym głównie u perfekcjonistów. Cenią sobie oni wysoką jakość aranżacji, omijając jednocześnie zbędne dodatki burzące koncepcję schludności i estetyki.
Styl rustykalny.
Dla kogo?
Cieszy się popularnością u ludzi ceniących sobie ognisko domowe. Tam rodzina i jej komfort są stawiane na pierwszym miejscu. Często osoby przeprowadzające się z wielkich miast na wsie stylizują domy na wzór rustykalności.
Czym się charakteryzuje?
Styl rustykalny w skrócie to chęć powrotu do wiejskich klimatów, dzieciństwa czy wprowadzenia elementów naturalnych do aranżacji mieszkania. Królują tam przede wszystkim drewniane meble, starodawne chodniki na podłodze czy polne kwiaty w wazonie na stole. Z roku na rok możemy zauważyć wzrost popularności elementów rustykalnych nie tylko we wnętrzach ale również w stylu ubierania czy jako motyw przewodni przyjęć weselnych. Możemy mieć wtedy pewność, że stylistyka, która obecnie wydaje nam się passé, za kilka lat powróci z podwójną siłą. W kwestii kolorystyki przodują tu wszelkie odcienie drewna, barwy ozdobnych kamieni i kolory prosto z łąk i lasów.
Styl elektryczny.
Dla kogo?
Świetnie sprawdzi się u osób zakręconych, o duszy artystycznej, ludzi odważnych nie bojących się realizacji nowych projektów.
Czym się charakteryzuje?
Dosłownie wszystkim. To połączenie wielu stylów w jedną aranżacje mieszkania. Dla tradycjonalistów może wydać się zbyt szalony, bez konkretnego motywu czy po prostu brakiem ładu. Niektórzy mogą czuć w takim wnętrzu dyskomfort i być przytłoczeni wielością elementów. Jednak coraz częściej osoby niezależne, idące z duchem czasu wybierają taką plątaninę stylów. Bedzie tu pasować wszystko: od barokowych świeczników, przez ścianę wyłożoną ozdobną cegłą, po nowoczesne lampy i łapacze snów. Takie wnętrza charakteryzują się unikalnością, brakiem wcześniej wyznaczonej koncepcji oraz poczuciem gustu do tego stopnia, by w mieszkaniu nie zapanował chaos.