Inwentaryzacja przyrodnicza – czym jest i do czego służy?

Inwentaryzacja przyrodnicza – czym jest i do czego służy?

Inwentaryzacja to termin, który możemy kojarzyć na przykład ze wszelkiego rodzaju sklepami czy biurami. Warto wiedzieć, że istnieje także coś takiego, jak inwentaryzacja przyrodnicza. Z tym terminem powinny zapoznać się w szczególności osoby, które planują przeprowadzać szeroko zakrojone inwestycje budowlane na określonym terenie. W takim razie, czym jest ten rodzaj inwentaryzacji i do czego służy?

Inwentaryzacje przyrodnicze to spisy wszystkich elementów przyrody z danego obszaru

Inwentaryzacje przyrodnicze polegają na ustaleniu i skatalogowaniu wszystkich elementów przyrody znajdujących się na wskazanym obszarze, a następnie sporządzenie na ten temat poprawnej, rzetelnej dokumentacji. Chociaż brzmi to stosunkowo prosto, w rzeczywistości może to być bardzo złożony proces, wymagający wiedzy i kooperacji licznych ekspertów. Wiele zależy od tego, jak duży i jak zróżnicowany przyrodniczo jest dany teren.

W skład inwentaryzacji przyrodniczej wchodzą różnego rodzaju zwierzęta (m.in. ptaki, nietoperze), ale też rośliny i nie tylko. W związku z tym w sporządzanie inwentaryzacji zazwyczaj zaangażowana będzie duża liczba specjalistów, takich jak dendrolog, entomolog czy chiropterolog. Do poprawnego przeprowadzenia inwentaryzacji będzie więc potrzebna pomoc firmy, takiej jak AvesNature, która dysponuje tak zróżnicowaną kadrą.

Do czego służą inwentaryzacje przyrodnicze?

Inwentaryzacje przyrodnicze są niezbędne, aby zadbać o zminimalizowanie wpływu inwestycji budowlanych na środowisko naturalne. Profesjonalna inwentaryzacja przyrodnicza będzie konieczna przy niemal wszystkich najpopularniejszych rodzajach inwestycji, takich jak budowa dróg (w tym dróg ekspresowych), wycinka lasów, termoizolacja i modernizacja budynków czy budowa farm wiatrowych.

Kompletna inwentaryzacja pozwala stwierdzić, jaka fauna, flora i przyroda nieożywiona znajduje się na danym terenie, powinna także zawierać ocenę tego, jak realizacja inwestycji może wpłynąć na wszystkie te aspekty. Przeprowadzenie inwentaryzacji wymaga sporej ilości czasu i wysiłku, koniecznie jest, aby eksperci mieli bezpośredni kontakt z elementami przyrody. Jeśli zaś chodzi o okres trwania inwentaryzacji, to można tutaj mówić o kilku miesiącach. Wynika to z faktu, że w poszczególnych częściach roku zmienia się zachowanie zwierząt i roślin, co specjaliści muszą prześledzić, aby być w stanie wydać szczegółową, rzetelną opinię.

Również zróżnicowany jest koszt takiej inwentaryzacji. Ma na niego wpływ wiele czynników, począwszy od rodzaju i skali projektu, po ilość czasu, jaką trzeba było na inwentaryzację poświęcić. Ceny nie są jednak bardzo wygórowane, w związku z czym wiele inwestycji zmieści się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Dodaj komentarz