Wraz z rozwojem technologii coraz częściej można się spotkać z frazą “inteligentny dom”. Takie stwierdzenie rodzi wiele pytań: Co się kryje za tą nazwą? Jak można sprawić, żeby dom był “inteligentny” i przede wszystkim, po co to robić?
Czym jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Taki budynek posiada nowoczesne systemy i technologie zwiększające bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Może to brzmieć dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości, pomijając aspekt technologiczny, jest całkiem proste. Innymi słowy, za pomocą np. smartfona domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, natężenie oświetlenia i jego kolor, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, zdalnie korzystać z ekspresu do kawy, czy oglądać na żywo obraz z monitoringu.
Elementy inteligentnego domu
Nie ma żadnego dolnego, czy górnego limitu urządzeń. Czym więcej elementów, tym dom staje się “inteligentniejszy”. Do podstawowych części takiego systemu można zaliczyć:
- klimatyzację
- system alarmowy
- monitoring
- inteligentne oświetlenie
- inteligentne ogrzewanie
- inteligentne gniazdka
Kluczowym elementem inteligentnego domu jest tzw. centralka, czyli urządzenie pozwalające na sterowanie i zarządzanie całym systemem. Centralka łączy się ze wszystkimi inteligentnymi komponentami oraz z Internetem, dzięki czemu z funkcji można korzystać nawet poza domem.
Sprawdź możliwości inteligentnego domu na Somfy.
Jakie są zalety inteligentnego domu?
Przede wszystkim, wygoda. Posiadając w domu inteligentne urządzenia większość podstawowych czynności, takich jak zgaszenie światła, zmiana temperatury, przygotowanie kawy, można wykonać bez wstawania z kanapy.
Kolejnym pozytywnym aspektem jest bezpieczeństwo: współczesne systemy opierają się już nie tylko na monitoringu, ale całych zestawach alarmowych i zaawansowanych czujnikach. Te ostatnie są w stanie wykryć niechciany ruch w domu lub w okolicy i wysłać właścicielowi wiadomość na telefon komórkowy, informując o sytuacji.
Następną zaletą jest oszczędność: możliwość ustalania harmonogramów (od kiedy do kiedy dane urządzenie ma być włączone), brak niepotrzebnie działających sprzętów obciążających portfel, czy specjalne aplikacje monitorujące zużycie energii, to wszystko pozwala domownikom na zmniejszanie kosztów.