Frezowanie kominów to dość skomplikowany proces, który polega na bardzo dokładnym udrożnieniu przewodów, a tym samym zwiększeniu ich przepustowości. Proces ten jest stosowany w sytuacji, kiedy przepływ spalin w kominie przestaje odbywać się płynnie. Alternatywą dla tej czynności jest przebudowa górnej części komina, jednak tylko frezowanie zapewnia 100% szczelności, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z nową obudową. Uszczelnienie, a następnie poszerzenie komina zawsze odbywa się od strony wewnętrznej.
Frezowanie kominów krok po kroku
Frezowanie postrzegane jest przez fachowców jako zabieg niezwykle trudny. Warto przy tym pamiętać, że jest to technika całkowicie bezinwazyjna, która pozwala na bezpieczne poszerzenie komina. Podczas frezowania komina nie zachodzi konieczność rozkuwania całej konstrukcji. Tym sposobem frezowanie kominów znacznie obniża całkowite koszty naprawy.
Tą metodę stosuje się przede wszystkim w kominach wykonanych w całości z cegły. Technika ta pozwala na bezpieczne oczyszczenie szybu, powiększenie jego przekroju wewnętrznego i przygotowanie go do instalacji systemu spalinowego.
Proces frezowania kominów wymaga specjalistycznego oprzyrządowania. Do frezowania wykorzystuje się zatem frezarkę kominową, która działa od wewnątrz, usuwając niepotrzebne warstwy cegieł, zaprawy, a także gruzu. Prawidłowo wykonane frezowanie kominów to świetny sposób na rekonstrukcję nieszczelnego systemu kominowego. Warto pamiętać, że frez kominowy działa tylko wewnątrz komina.
Korzyści frezowania komina
Wśród licznych zalet frezowania można wyróżnić kilka szczególnie ważnych zalet. Prawidłowo przeprowadzone frezowanie kominów zapewnia natychmiastową poprawę ciągu komina, bezproblemowe i długookresowe utrzymanie komina w dobrym stanie, szybkie usunięcie smoły z komina, a także prostą i szybką instalację wkładu kominowego.
Kiedy zaleca się poszerzanie komina?
Powiększenie przewodu kominowego zalecane jest w kilku przypadkach. Sprawdza się świetnie wówczas, kiedy trzeba poprawić komin lub podłączyć kocioł, kominek albo jakiekolwiek inne urządzenie grzewcze, które wytwarza więcej ciepła niż poprzedni element.
Frezowanie kominów musi być również wykonane w przypadku wykrycia nieszczelności, których naprawa wymaga zamontowania wkładu kominowego. Warto przy tym pamiętać, że podczas frezowania nie zachodzi konieczność przemurowania komina, natomiast samo uszczelnianie przewodów odbywa się od strony wewnętrznej. Stosowane wkłady powinny zapewniać zarówno szczelność, jak i zniwelować straty ciepła. Dzięki temu podnosi się efektywność całego systemu grzewczego, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia kosztów jego eksploatacji. Efekty frezowania są zatem nieprzecenione, tym bardziej nie warto odkładać tego procesu na później.
Trzeba także pamiętać o tym, że frezowanie kominów to czynność, którą może wykonać tylko przeszkolony do tego celu fachowiec z odpowiednim doświadczeniem. Wymóg ten został zdefiniowany przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych.