Domy modułowe – czy takie budownictwo jest dla Ciebie?

Domy modułowe – czy takie budownictwo jest dla Ciebie?

Domy modułowe to zupełnie nowa alternatywa dla budownictwa. Dotychczas mogliśmy się spotkać z takim typem budynków, które były lokalami gastronomicznymi albo innymi budynkami użyteczności publicznej. I nic w tym dziwnego, skoro sama idea tworzenia takich budynków narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie postanowiono wykorzystać tysiące wyeksploatowanych, ale wciąż stabilnych kontenerów, które zostały przemienione właśnie w niewielkie punkty gastronomiczne.

Taki styl budownictwa zainspirował wielu architektów do stworzenia samonośnych tzw. prefabrykatów budowlanych, z których zaczęto budować domy. Oczywiście na przestrzeni lat budownictwo modułowe bardzo się rozwinęło, dzięki temu nie ma ono już zbyt wiele wspólnego ze stawianiem blaszanych kontenerów.

Nowoczesne budownictwo i jego charakterystyczne punkty

Z każdym kolejnym rokiem odnotowuje się, że rozwój budownictwa modułowego przestaje być kojarzony z obiektami kontenerowymi, tworzonymi jako niskobudżetowe obiekty tymczasowe. Dzisiejsze budynki modułowe są wysokiej jakości obiektami, które swoją trwałością nie wiele różnią się od budownictwa tradycyjnego.

Punktem charakterystycznym dla domów modułowych jest ich bardzo szybki czas realizacji w przystępnej cenie. Budynki modułowe powstają z gotowych, wcześniej przygotowanych prefabrykatów przestrzennych. Dzięki temu cała konstrukcja tworzona jest poprzez połączenie ze sobą kilku, a nawet kilkudziesięciu tzw. modułów. Połączenia te mogą być także pionowe, co pozwala na stworzenie wielopiętrowych obiektów.

Produkcja poszczególnych modułów odbywa się na dostosowanej do tego linii produkcyjnej. Na podstawie odpowiednich projektów wykonawczych powstają konkretne elementy domu. Najczęściej są to: ściany, stropy i elementy dachu. Po ukończeniu ich kilkutygodniowej produkcji zostaną one przetransportowane na plac budowy, gdzie zostają połączone w jedną całość. Dzięki temu budowa takiego domu modułowego nie zabiera zbyt wiele czasu. Montaż takiego domu z gotowych elementów wykonywany jest przez doświadczonych fachowców i trwa on zazwyczaj dużo krócej niż sama produkcja. Dzięki temu domy modułowe mogą zostać ukończone nawet w kilka dni.

Projektowanie domów modułowych

Realizacje domów modułowych wymagają projektu wykonawczego, który stanowi bardzo szczegółowy projekt budowy. Taki dokument zawiera m.in.: zestawienie materiałów, wszelkie detale i szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych oraz ich połączeń. Projekt domu modułowego musimy złożyć do odpowiedniego urzędu, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę.  W przypadku domu modułowego o maksymalnej powierzchni wynoszącej 35 m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Pozwala to zatem zaoszczędzić czas, którego nie musimy przeznaczać na urzędowe formalności.

Gotowe projekty domów modułowych możesz znaleźć na stronie https://loftowedomy.pl/, podobnie jak szczegółowe informacje dotyczące montażu takich obiektów. Dostępna różnorodność projektów pozwoli Ci na wybranie odpowiedniego modelu takiego domu, który spełni Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz