Czysta kuchnia – niezbędnik każdej Pani domu

Czysta kuchnia – niezbędnik każdej Pani domu

Zamiast stale narastającego stosu brudnych pojemników, desek do krojenia i noży… Zamiast łez spływających po policzku na skutek krojenia dziesiątej z kolei cebuli… Przygotuj się na rewolucję – w końcu ktoś zrobi to za Ciebie!

Jak stać się nowoczesną gospodynią, która mimo presji upływającego czasu zdoła wyczarować dwudaniowy obiad wraz z deserem dla pięciu osób?

Dla kobiety uzbrojonej w wieloczynnościowego robota kuchennego nie straszne jest żadne zadanie. Dzięki pomocy kuchennej, w postaci robotów, niemożliwe staje się możliwe – każda czynność, która w normalnych warunkach była pożeraczem cennego czasu, staje się dziecinnie prosta. Jedyny wysiłek polega na przygotowaniu poszczególnych składników, a reszta… pokroi, posieka, zmiksuje, zmieli, upiecze, zmiażdży, ugniecie i ubije się sama.

Rodzaje wieloczynnościowych robotów kuchennych

Współcześnie producenci wciąż zasypują nas nowościami ze światka sprzętów AGD. Roboty kuchenne oparte na innowacyjnej formule, ułatwiają przygotowywanie różnego rodzaju potraw – od prostych sałatek jarzynowych, po wymagające większego zaangażowania, wyrabianie ciasta. Wysoki stopień zautomatyzowania umożliwia oszczędność czasu i środków w przygotowywaniu posiłków.

W zależności od stopnia zaawansowania technicznego wielofunkcyjne roboty kuchenne możemy podzielić na:

roboty z misą: tradycyjne i planetarne
roboty z malakserem

Teraz pora na najtrudniejsze… Który robot kuchenny wybrać, aby zakup był w pełni satysfakcjonujący? Należy sprecyzować swoje oczekiwania co do sprzętu, i wybrać najbardziej odpowiedni model – trzeba określić, do czego najbardziej nam jest potrzebny robot kuchenny i dlaczego.

Roboty planetarne

Roboty planetarne mają szeroką płaszczyznę ruchu – mieszadło obraca się wokół własnej osi, przy równoczesnym, naśladującym związane z ręcznym sterowaniem, ruchem wewnątrz misy. Wpływa to na dokładność wykonywanej czynności – mieszanie odbywa się w wielu kierunkach, a końcówki docierają do zakamarków wewnętrznej ściany misy. Wielkość misy jest uzależniona od ilości funkcji robotów – największe mogą mieć pojemność nawet 3 l, w zależności od modelu.

Roboty planetarne wyposażone są w różnorodne mieszadła – trzepaczkę, hak do ciasta, maszynkę do mięsa, wyciskarkę do cytrusów, czy blender. Dzięki temu, większość urządzeń wielofunkcyjnych bez problemu poradzi sobie z wyrobieniem ciężkiego (drożdżowego, bądź chlebowego) ciasta, pokruszeniem lodu, zmieleniem mięsa, bądź zmiksowaniem ze sobą kilku składników. Jeśli chodzi o obudowy, najczęściej roboty wielofunkcyjne wykonywane są ze stali szlachetnej, a niektóre ich elementy z tworzywa sztucznego. Dzięki temu są wytrzymałe, z upływem czasu, przy dobrej konserwacji, prezentują się bardzo dobrze. Większość elementów składowych wieloczynnościowych robotów nadaje się do mycia w zmywarce – jest to duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli zależy nam na oszczędności czasu.

Malaksery

Kolejną grupą robotów kuchennych są malaksery, zwane multiplekserami. W podstawowym wyposażeniu takiego robota znajduje się, ów malakser, który służy do siekania, rozdrabniania i mieszkania produktów. Dodatkowo robot wyposażony jest w pojemnik przypominający, zarówno wyglądem jak i funkcjami, rozdrabniacz kielichowy (blender stacjonarny). Najczęściej wykonywany jest z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego, a jego głównym zadaniem jest rozdrabnianie i miksowanie. Dodatkowo robot z malakserem może być wyposażony w przystawki, które umożliwiają wyciskanie owoców, mielenie mięsa, kawy bądź przypraw. Moc poszczególnych robotów może przyjmować wartości w przedziale od 300 W do 1 600 W. Z kwestią mocy wiąże się pewna zależność – im urządzenie ma większą moc, tym szybciej robot pracuje, mogąc rozdrobnić nawet najtwardsze produkty.

Wieloczynnościowy robot kuchenny – podsumowanie

Podsumowując, robot kuchenny jest urządzeniem, które z pewnością przyczyni się przyrządzania wielu potraw. Jest gwarancją oszczędności miejsca, czasu i sił, które należałoby włożyć w przygotowanie posiłku. Urządzenia są bezpieczne w użytkowaniu – większość z nich wyposażona jest w funkcję automatycznej blokady na skutek złego założenia pokrywy, bądź zagrożenia przegrzania silnika. Dodatkowo wieloczynnościowe roboty kuchenne charakteryzują się dłuższym kablem – może on osiągać nawet do 4 m. Spowodowane jest to faktem, iż sprzęty te, ze względu na swoje duże gabaryty wymagają większej ilości miejsca. Wielu producentów zadbało, aby mimo dużych rozmiarów, roboty wielofunkcyjne były łatwe w przechowywaniu – większość części składowych mieści się w głównym pojemniku.

Posługując się robotem kuchennym, uzyskamy dużo lepszy efekt wykonywanych czynności. Po określeniu swoich wymagań i oczekiwań wobec nowego urządzenia, będziemy mogli podjąć świadomą decyzję, a w ostateczności kupić sprzęt, z którego będziemy w rzeczywistości korzystać. Kupowanie kuchennych gadżetów dla samej świadomości ich posiadania, jest pozbawione najmniejszego sensu. Ważne jest, aby wieloczynnościowy robot kuchenny był funkcjonalny i sprawdził się w naszym codziennym życiu.

Dodaj komentarz