Czym jest farma fotowoltaiczna na wodzie?

Czym jest farma fotowoltaiczna na wodzie?

Sama fotowoltaika dla wielu jest nowością, innowacyjnym rozwiązaniem. A co mówić, gdy taka farma powstaje na wodzie? To dopiero zaskoczenie! Jednak nie w tej branży. Dzisiaj, gdy poszukuje się innowacyjnych, ekologicznych i niezawodnych rozwiązań, warto wziąć pod uwagę i takie inwestycje. Czym się charakteryzuje farma fotowoltaiczna na wodzie?

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Dzisiaj już nikogo nie dziwią panele fotowoltaiczne na dachach budynków firmowych, prywatnych, a nawet samorządowych. Coraz częściej widuje się je także na gruntach. Na ziemi na specjalnych stelażach można postawić instalacje pozyskujące prąd na własny użytek, ale i na sprzedaż. Tego typu inwestycje to farmy fotowoltaiczne. To dobry pomysł na dochód pasywny. Farmy fotowoltaiczne to inwestycja w przyszłość (sigmapolska.pl), gdyż pozwalają pozyskiwać prąd w nowoczesny, ekologiczny sposób.

Oczywiście sama budowa jest kosztowna, ale dzisiaj można często liczyć na dotacje. Wsparcie dają zarówno programy dotowane z budżetu państwa, jak i Unii Europejskiej. Dzisiaj podejście jest takie, by zachęcać do ekologicznych rozwiązań. Jak inaczej to zrobić, jak nie stawiając na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł? A to umożliwiają nowoczesne technologie. Właśnie dlatego warto postawić na farmę fotowoltaiczną dla firm i osób prywatnych. Mimo że same pieniądze na inwestycję nie są małe, to jednak stopa zwrotu często może być nie dość, że wysoka, to jeszcze dość szybka.

Czy warto wybudować farmę fotowoltaiczną?

Nie można nie zgodzić się z tym, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest inwestycją w przyszłość. To sposób na dochód pasywny. Tak więc przez wiele lat jest się uniezależnionym od sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, które co tu dużo mówić – nie są zbyt sprzyjające domowym i firmowym finansom. Taki sposób pozyskiwania energii jest znacznie bezpieczniejszy niż inne metody.

Dzisiaj, gdy wielu z nas zależy na środowisku naturalnym, stworzenie elektrowni fotowoltaicznej jest działaniem na jego korzyść. Dzięki inwestycji w farmę PV zmniejsza się negatywne oddziaływanie gospodarki na środowisko naturalne. A jak jest w przypadku takich inwestycji, ale na wodzie?

Czym jest farma fotowoltaiczna na wodzie?

Okazuje się, że wraz z poszukiwaniem sposobów na innowacje, w tym z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, pojawiają się coraz to ciekawsze pomysły. Do standardowych już instalacji dołączyły więc elektrownie fotowoltaiczne znajdujące się… na wodzie.

Tak, tak! Takie farmy fotowoltaiczne są budowane tak, by znajdowały się na powierzchni stawów, jezior, mórz i oceanów. Skąd taki pomysł? Przede wszystkim stąd, że aż 70% powierzchni kuli ziemskiej to woda. Niestety gruntów pod budowę farmy jest coraz mniej, znacznie trudniej jest też na nich ją wybudować, gdyż raczej stawia się na budownictwo mieszkalne i jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne.

Do zastosowania fotowoltaiki na wodzie stosuje się systemy montażowe pontonowe, półzatopione, elastyczne heksagonalne i koncentratorowe. Pierwsze unoszą się na wodzie na platformach, drugie na powierzchni wody, a ostatnie – wzbogacone są o zwierciadła, aby wzmocnić promieniowanie.

Dlaczego farma fotowoltaiczna na wodzie to dobry pomysł? Przede wszystkim dzięki chłodzeniu zyskuje dużą sprawność instalacji. Co więcej, panele fotowoltaiczne na wodzie pracują efektywniej, gdyż nie są pokryte kurzem i pyłem, jak ma to miejsce w przypadku dachów. Co więcej, promienie słoneczne odbijają się od tafli wody. Pływające panele fotowoltaiczne są odporne na złe warunki atmosferyczne.

Dodaj komentarz