Czy warto zainwestować w inteligentny dom?

Czy warto zainwestować w inteligentny dom?

Z pewnością w domu, który myśli o wielu kwestiach za nas żyje się znacznie lepiej. Każdy inteligentny budynek posiada wiele rozwiązań, dzięki którym pobyt w nim jest bardzo przyjemny.

Inteligentne oświetlenie

Ludzie mogą sterować coraz większą urządzeń w domu i to w coraz łatwiejszy sposób. W grę wchodzi oświetlenie, z którym można już robić praktycznie dokładnie to, co się chce, czyli ściemniać, decydować o kolorystyce, wykorzystywać różne źródła światła. Sterować można także bramą, roletami oraz ogrzewaniem. Ta ostatnia możliwość może nam przynieść bardzo duże oszczędności przy jednoczesnym zachowanym pełnym komforcie. Inteligentny budynek umożliwia bowiem określenie, w których pomieszczeniach i w jakich godzinach będzie ciepło. I tak, jeśli dom nie jest użytkowany w godzinach przedpopołudniowych, to na ten czas może w nim być przecież dość chłodno. Można więc określić temperaturę jako odpowiednio niższą, niż zazwyczaj. Są także takie pomieszczenia, w których nie musi być przez cały czas ciepło. Sztandarowym przykładem jest tutaj łazienka. Oczywiście są także takie pory dnia, przede wszystkim rano i wieczorem, w których w łazience musi być jeszcze cieplej, aniżeli w pozostałych miejscach domu.

Inteligentna klimatyzacja

W inteligentnym budynku można także sterować rekuperatorem czy klimatyzacją – wszystko po to, aby w naszym mieszkaniu panowały warunki jak najbardziej zbliżone do idealnych, z naszego osobistego punktu widzenia. W domu, który jest inteligentny jest wiele czujników. Są to między innymi detektory otwartych okien, ruchu i gazu. Wszystkie one pełnią bardzo ważną funkcję i stanowią informację dla inteligentnego domu, co należy z takim fantem zrobić. I tak na przykład wykrycie gazu spowoduje wysłanie alarmowego sms’a. Możemy także zdecydować się na czujnik zmierzchu, którego odczyt warto wykorzystać jako sygnał do zapalenia dodatkowej liczby źródeł oświetlenia.

Inteligentne AGD

W ostatnim czasie pojawiło się dość dużo inteligentnych rozwiązań dla kuchni. Nowością jest odkurzacz, który może sprzątać wtedy gdy nie ma nikogo w domu lub kosiarka kosząca trawę codziennie. Na liście inteligentnych AGD znajdują się logówki, piekarniki oraz kuchenki. Wszystko to może być wkomponowane w naszych meblach kuchennych i maksymalnie ułatwiać nam życie.
Meble kuchenne szczególnie te tworzone na wymiar są dosotosowywane do rozmiarów poszczególnych modeli sprzętu AGD.
Z pewnością inteligentny budynek to coś, co już robi zawrotną karierę. Nie jest to jeszcze standard, ale coś, o czym wszyscy wiedzą, że znacznie poprawia jakość życia, a prowadzi dodatkowo do pojawienia się oszczędności.

Dodaj komentarz