Jeszcze kilka dekad temu piece kaflowe stanowiły powszechny widok. Instalowano je w praktycznie każdym domu, więc dzisiaj spotyka się je w starszym budownictwie. Na przestrzeni lat odeszły jednak trochę w zapomnienie.
Teraz piece kaflowe wracają do łask tak budowlańców, jak również architektów wnętrz i samych inwestorów. Każdy z nich poda zapewne nieco inne zalety takiego rozwiązania, w sumie tworzą one listę korzyści tak dużych, że dziwi trwająca tyle lat ignorancja względem pieców kaflowych.
Największe zalety pieca kaflowego
Poza tradycyjnym i stylowym wyglądem taki piec emituje również stałe ciepło, które łagodnie aczkolwiek skutecznie rozchodzi się po pomieszczeniu, oddziałując na przebywających w nim ludzi, a nawet znajdujące się tam meble. Dzięki piecom kaflowym wnętrze nie wychładza się szybko, temperatura spada powoli, więc spokojnie jest czas na dołożenie drewna czy węgla. Ekolodzy zachęcają jednak do stosowania tego pierwszego materiału, który po pierwsze jest surowcem odnawialnym, a jednocześnie w procesie jego spalania nie jest wydzielanych tak wiele szkodliwych substancji co przy stosowaniu węgla.
Znawcy tematu podkreślają również, że piece kaflowe tworzą przyjemny i zdrowy mikroklimat. Ciepłe powietrze z nich pochodzące rozchodzi się łagodnie, przez co działanie pieca nie przekłada się na większą ilość kurzu. Zastosowanie takiego pieca wskazane jest między innymi w domach, w których mają zamieszkać alergicy. Przez lata stosowano takie urządzenia i liczba osób uczulonych na pyłki była mniejsza. Pod tym względem na pewno dobrze jest rozważyć piec kaflowy. Bynajmniej nie jest on reliktem przeszłości, jak niektórzy zakładają. Co więcej, dzięki niemu w domu jest przyjemnie ciepło, a szczególne zmarzluchy mogą ogrzać się na specjalnie przygotowanym zapiecku.
Piec jak dawniej
Nie ulega wątpliwości, że piece kaflowe wracają do łask Polaków. Niektórzy instalują je na tak zwaną starą modłę, czyli wybierają projekty przypominające piece kaflowe stosowane jeszcze w domach rodziców czy dziadków. Jednak współczesny piec kaflowy może przybierać różne formę. Na czasie jest chociażby instalowanie oszklonej komory spalania, przez co piece przypominają kominki. Te ostatnie także należą do modnych obecnie rozwiązań, ale nie każdego przekonuje ich montaż. Tymczasem połączenie tych dwóch projektów daje niesamowite efekty. Tak pod względem komfortu termicznego, jak również i estetyki. Alternatywą może być natomiast koza z płaszczem wodnym, którą można zamontować praktycznie w dowolnym miejscu. Zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny piec czy kominek. A do tego działa równie sprawnie.
Na tych trzech przykładach widać tendencję powrotu do sprawdzonych rozwiązań. Rzeczy, które wykorzystywano z powodzeniem latami, a czasami nawet setkami lat. Oczywiście są one udoskonalane, zmienia się między innymi forma, w jakiej występują. Niemniej jednak zasadnicze założenie pozostaje takie samo, a mianowicie korzystanie z naturalnych rozwiązań, przyjaznych człowiekowi oraz środowisku.