Czy ogród może służyć wypoczynkowi?

Czy ogród może służyć wypoczynkowi?

Nasze życie pędzi jak szalone. Jesteśmy uwikłani w systemie pracy i wszelkich obowiązków. Brakuje nam bardzo często wytchnienia. Szukamy jednak sposobu na relaks. Tym sposobem może okazać się ogród przydomowy lub nawet park niedaleko osiedla. Wyciszenie zmysłów i przywrócenie sił witalnych podczas pobytu na łonie przyrody to skuteczne działanie przeciwdepresyjne. Nie warto gonić ostatkiem sił, by skończyło się to chorobą, czy zaburzeniami psychicznymi.

Czy ogród może być oazą spokoju?

Zasadzona przy alejkach lawenda, która wydziela uspokajający piękny aromat, wpłynie na nasz umysł bardzo kojąco. Zieleń wokoło i pachnące kwiaty maciejki wieczorem to dodatkowe bodźce dające relaks. Samo spacerowanie po ogrodzie może już pomóc nam w zaczerpnięciu oddechu i zregenerowaniu sił. Jeżeli znajdziemy czas, by samodzielnie uprawiać grządki warzywne i opiekować się różami i innymi ulubionymi kwiatami, przysporzy to nam wiele radości i odprężenia.

Równowagę psychiczną zachowamy bez względu na to, czy nasz ogród będzie duży, czy mały. Oaza spokoju dosięgnie nas w każdym relaksującym miejscu. To samo dotyczy parku, do którego udamy się w celu odpoczynku. Zwykłe buty, nawet niesportowe, byleby były wygodne, mogą zostać wykorzystane do biegania po parkowych alejkach. Możemy dołożyć jeszcze kijki trekkingowe i zamiast biegu maszerujmy żwawym krokiem. Wszystko to po to, by pobudzić serce do szybszego bicia a płuca do głębszego pobierania powietrza.

W ten sposób dotlenimy nasz organizm, pobudzimy limfę, która płynie wyłącznie pod wpływem skurczów mięśni, dzięki czemu wzmocnimy nasz układ odpornościowy. Kilka haustów świeżego powietrza nawet w niepogodę, jest bardzo ważnym aspektem w zachowaniu zdrowia. Nie bójmy się zatem wychodzić do ogrodu i parku w dni deszczowe, zimowe lub wietrzne. Jedynie w przypadku bardzo silnych wiatrów i burz zostańmy w domu.

Jaki ogród przy domu będzie odpowiedni?

Jeżeli planujemy urządzenie ogrodu od początku, warto popatrzeć na aranżacje w sieci oraz prasie ogrodniczej. Być może znajdziemy odpowiedni rodzaj ogrodu, który nam się spodoba.Wiele jest stylów, którymi można się posiłkować:

  • angielski
  • leśny
  • japoński
  • wiejski
  • nieformalny (łączony ze stylami powyżej)
  • własny

Własny styl ma taki ogród, który aranżujemy bez podpatrywania innych stylów. Siejemy i sadzimy według własnej fantazji oraz potrzeby. Szykujemy grządki pod warzywa, które lubimy. Siejemy kwiaty, których zapach uwielbiamy. Jeżeli mamy sporo miejsca sadzimy drzewka i krzewy owocowe tradycyjne. Przy małym poletku warto pomyśleć o drzewkach owocowych na pniu. To bardzo modne obecnie rozwiązanie.

Dodaj komentarz