Co składa się na ubranie robocze?

Co składa się na ubranie robocze?

Ubranie robocze, które zapewnia sklep BHP, to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnych elementów ubioru. Najbardziej podstawowe z nich kojarzy zapewne każdy, ale już nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie konkretnie takie elementy muszą mieć właściwości, aby uznano, że spełniają odpowiednie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. W takim razie, co składa się na ubranie robocze i czym takie ubranie różni się od zwykłych spodni, rękawic czy kurtek? Dokładnie omówimy to poniżej. Zapraszamy!

Najważniejsze elementy ubrania roboczego

Jako najważniejsze elementy ubrania roboczego można wskazać kask, spodnie, rękawice, kurtkę i buty robocze. Trzeba jednak podkreślić, że to, jakich dokładnie ubrań będzie potrzebował pracownik (nie tylko jakich konkretnie elementów, ale także ich typów), zależy od jego stanowiska i zakresu obowiązków. Inny rodzaj rękawic przyda się na przykład spawaczowi, a inny budowlańcowi.

Niektóre elementy ubioru są cieńsze i dają większą swobodę ruchów, inne są bardziej restrykcyjne, ale za to pod pewnymi względami bezpieczniejsze. Pomiędzy poszczególnymi typami tego samego rodzaju elementu ubioru (na przykład rękawic, spodni) występują różnice w zakresie między innymi odporności na niskie i wysokie temperatury, ogień, zmiażdżenie i inne tego typu niekorzystne czynniki. Oznacza to, że rękawice, które mogą zapewnić pracownikowi na jednym stanowisku bezpieczeństwo, na drugim mogą okazać się już niewystarczającą ochroną.

Dlatego też tak ważne jest, aby ubrania robocze były nie tylko wysokiej jakości, ale także odpowiednio dobrane. Istotne jest również, aby spełniały wszystkie niezbędne normy. Zakup ubrań roboczych leży w zakresie obowiązków pracodawcy, o ile oczywiście takie ubrania są wymagane z uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy. Z tego względu typowy pracownik biurowy takich ubrań nie otrzymuje (względnie jest to garnitur czy inny elegancki strój), ale budowlaniec, elektromonter czy inny pracownik fizyczny już z reguły tak.

Skąd wziąć ubrania robocze?

Właściciel firmy (bądź też, w większych firmach, dział kadr lub inny dział, któremu przydzielono to zadanie) powinien szukać ubrań roboczych w sklepie, który zajmuje się dystrybucją właśnie tego typu odzieży. Ważne jest, aby był to rzetelny sklep BHP, który sprzedaje tylko oryginalne produkty, spełniający konieczne normy, dzięki czemu użytkowanie danych ubrań będzie bezpieczne, a także zgodne z wszelkimi wymogami prawnymi.

W przypadku, kiedy ubrania uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu lub straciły swoje właściwości ochronne, należy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Dodaj komentarz