Chcesz mieć czyste mieszkanie sprzątaj regularnie

Chcesz mieć czyste mieszkanie sprzątaj regularnie

Wiele osób ma problem z utrzymaniem porządku w swoich mieszkaniach na co dzień. Zwykle sprzątanie jest odkładane na bliżej nieokreślony termin a później kumuluje się i jeszcze trudniej jest się za nie zabrać. Okazuje się jednak, że jest kilka dobrych sposobów na to, by sprzątanie uczynić łatwiejszym.

Jak mieć mniej sprzątania w domu?

Jeśli chcemy na sprzątaniu spędzać jak najmniej czasu to powinniśmy o to zadbać już na etapie urządzania mieszkania. O ilości czasu jaki trzeba będzie w przyszłości poświęcić na sprzątanie zdecydują wybrane kolory, rodzaje okładzin oraz ilość i układ mebli. Jeśli stawiamy na bardzo jasne kolory we wnętrzach musimy się liczyć z tym, że trzeba będzie często sprzątać bo zabrudzenia na takich powierzchniach widać bardzo szybko. Podobnie jeśli postawimy na czarne płytki w łazience to musimy być świadomi, że będzie na nich bardzo widać osad po kąpieli. Jeśli na podłogach mamy płytki z białą fugą to możemy się spodziewać, że szybko takie fugi będą wymagały czyszczenia. Warto urządzać mieszkanie tak, aby nie trzeba było zbyt wiele czasu poświęcać na ścieranie kurzy. Będą one osadzać się na wszelkich nieregularnych powierzchniach i ozdobach. Ktoś, kto nie lubi częstego prania powinien zrezygnować z zasłon i firan na rzecz na przykład rolet. Bardzo ważne są także meble, które wybierzemy. Należy zadbać o to, aby w mieszkaniu była duża ilość zamkniętych szafek do przechowywania. Gdy każda rzecz ma przewidziane swoje miejsce, wystarczy od razu ją tam odłożyć i już jest mniej porządkowania. Chodzi o to żeby w mieszaniu na stałe nie leżały na wierzchu takie przedmioty jak odkurzacz, deska do prasowania czy mopy. Należy dążyć do takiego stanu, gdy na podłogach nie znajdują się żadne przedmioty typu kartony, urządzenia, książki bo wtedy dużo szybciej się sprząta.

Jak sprzątać efektywnie i się nie zmęczyć?

Kluczem do sukcesu jest regularne sprzątanie. Chodzi o to, żeby każdego dnia poświęcić kilka minut na określone czynności zamiast tracić całą sobotę na gruntowne sprzątanie. Gdy często czyścimy kuchenkę, garnki czy usuwamy kamienny osad w łazience nie dopuszczamy do dużych zabrudzeń dzięki czemu sprzątanie jest łatwiejsze. Aby zachować taką regularność i niczego nie pomijać warto stworzyć sobie swój własny harmonogram sprzątania. Drukujemy taki plan na kartce i zawieszamy na lodówce albo umieszczamy go w telefonie. Najlepiej podzielić sobie mieszkanie na pomieszczenia, w każdym wypisać jakie czynności są do wykonania i zdecydować, która czynność w jakich odstępach czasu ma być wykonywana.

Dodaj komentarz