Budowa własnego domu z ogórkiem jest marzeniem wielu Polaków. Osoby dysponujące działką mają wielkie plany i chcą jak najszybciej rozpocząć budowę – niestety, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Potrzeba co najmniej kilku miesięcy, by w końcu wbić na placu budowy pierwszą łopatę. Inwestorzy mogą zająć się formalnościami samodzielnie lub zlecić je wyspecjalizowanej firmie – oczywiście za dodatkową opłatą.
Nie każda działka nadaje się pod zabudowę
Jeśli potencjalny inwestor posiada działkę, za nim już znaczna część sukcesu w dążeniu do posiadania własnego domu. Warto jednak sprawdzić status działki. Jeśli posiada ona MPZP i jest przeznaczona pod zabudowę mieszkalną, można rozpocząć starania o pozwolenie na budowę. W znacznie gorszej sytuacji są właściciele działek rolnych, dla których MPZP nie obowiązuje – wówczas konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Na wydanie decyzji czeka się kilka miesięcy. Jeszcze gorzej, jeśli w MPZP przeznaczona jest pod cele inne niż mieszkaniowe, a zmiana zapisów jest bardzo trudna.
Pozwolenie na budowę – co należy załawić?
Jeśli działka nadaje się pod zabudowę, warto zlecić wykonanie mapy do celów projektowych, na którą czeka się nawet 1-2 miesiące. W tym czasie można złożyć wniosek do gminnych wodociągów, kanalizacji oraz dostawcy energii elektrycznej i gazu w celu otrzymania zaświadczenia o możliwości dostaw mediów. Należy wybrać projekt domu i zdecydować się na korzystanie z usług architekta, który powinien “poprowadzić” inwestora przez zawiłości prawne oraz wszelkie formalności związane z urzędową stroną budowy. Architekt dokonuje adaptacji wybranego projektu do warunków panujących na działce, do czego jest mu potrzebna właśnie mapa do celów projektowych. W wydziale architektury starostwa powiatowego składa się wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem zagospodarowania działki, warunkami zabudowy, projektem budowlanym, zapewnieniami dostawy mediów. Wymagane mogą być również inne decyzje i ustalenia, w zależności od lokalizacji samej działki. Jeśli złożony wniosek o pozwolenie na budowę jest kompletny, na decyzję czeka się maksymalnie 60 dni. Należy pamiętać, że budowę można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy pozwolenie na budowę jest prawomocne (po 14 dniach od daty doręczenia pisma stronom), a rozpoczęcie prac zostało oficjalnie zgłoszone.
Pozwolenie na budowę – koszty
Ciężko jest oszacować koszty związane z pozwoleniem na budowę, wiele zależy od wybranego projektu, kosztów adaptacji, ceny mapy do celów projektowych. Jeśli uzyskanie pozwolenia na budowę zostaje powierzone architektowi to zwykle usługa taka jest dodatkowo płatna, z drugiej jednaj strony ogranicza niepotrzebny stres inwestorowi.