Rolety i zasłony – ważne elementy wystroju każdego domu

Rolety i zasłony – ważne elementy wystroju każdego domu

Okna w naszych domach pełnią różne funkcje i w zależności od tego, czego oczekujemy i jaki efekt pragniemy uzyskać, powinniśmy dobrać odpowiednie ozdoby do okien. Wybór mamy duży, bowiem możemy wybierać wśród wielu rodzajów firan, zasłon, rolet, żaluzji. Poświęćmy zatem chwilę na porównanie takich produktów jak zasłony i rolety, jak się bowiem okazuje, wiele osób nie może zdecydować się, jaki zakup poczynić.

Jaką funkcję pełnią rolety i zasłony?

Rozważania na temat rolet oraz zasłon należy rozpocząć od ustalenia tego, jaką funkcję one pełnią. Otóż, mają one za zadanie zdobić okno i w określonych sytuacjach zapewniać prywatność. Okno jest takim elementem wnętrza, który zauważa się mniej czy bardziej świadomie. Ozdoby okna muszą zatem współgrać z pozostałym wystrojem, bo w przeciwnym wypadku będą się nieprzyjemnie rzucać w oczy. Równie ważna jest kwestia prywatności, która ma znaczenie nie tylko w przypadku sypialni czy łazienki.

To, w jakim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się roleta, a w jakim zasłona zależne jest zarówno od stylu i charakteru owego pomieszczenia, położenia okien względem ulicy/sąsiadów/innych okien, funkcji, jaką pomieszczenie ma pełnić. Nietrudno jest popełnić błąd i zepsuć ogólny obraz wnętrza dobierając niewłaściwą ozdobę okna.

Rodzaje rolet

Podstawowy podział rolet to rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Te stosowane w pomieszczeniach są oczywiście roletami wewnętrznymi. Wśród nich można wyróżnić takie rodzaje jak rolety klasyczne czyli wolnowiszące, minirolety, rolety w kasecie (PCV lub ALU), plisowane, dachowe, bambusowe, verticale, rzymskie, austriackie, drewniane. Jak widać, wybór jest bardzo duży, a poszczególne rolety różnią się od siebie wyglądem i właściwościami.

Warto wspomnieć w kilku słowach o najpopularniejszych rozwiązaniach. Rolety klasyczne są chyba najbardziej „standardowym” rozwiązaniem wśród rolet. Montowane są do sufitu bądź do ściany. Jest to też rozwiązanie stosunkowo tanie w porównaniu z innymi systemami rolet. Dzięki rolecie klasycznej można zasłonić całe okno czy też wnękę okienną.

Jeżeli komuś taki pomysł nie przypadnie do gustu, alternatywą są rolety mini czy też inaczej mówiąc, minirolety. Wyglądem są zbliżone do wersji klasycznej, ale montuje się je bezpośrednio do ram okiennych (bardzo łatwy sposób montażu!) i zasłonić można nimi poszczególne szyby. Różnica jest też taka, iż chcąc otworzyć okno, a posiadając roletę klasyczną, należy ją najpierw zwinąć, zaś w przypadku minirolety, nie trzeba jej zwijać, bowiem nie przeszkadza ona w żaden sposób w otwarciu okna.

Rodzaje zasłon

Zasłony mogą być wykonane z różnych tkanin. I tak, można wyróżnić zasłony jedwabne, wiskozowe, bawełniane, lniane, poliestrowe. Ogromny wybór istnieje wśród długości, kolorów, wzorów, rodzajów splotu czy struktury zasłon. Można zaopatrzyć się także w bardziej specjalistyczne zasłony jak na przykład zasłony black-out, czyli nieprzepuszczające światła lub trudno zapalne.

Plusy i minusy rolet

Rolety bez wątpienia posiadają wiele plusów. Po pierwsze są ciekawym i praktycznym rozwiązaniem we wnętrzach i o ile tylko będziemy regularnie je oczyszczać z kurzu (przykładowo ściereczką czy specjalną szczoteczką), są dość łatwe w utrzymaniu czystości. Pasują doskonale do małych pomieszczeń, bo optycznie je powiększają, nie zabierają tyle miejsca, co firany i zasłony. Opuszczone rolety świetnie chronią przed światłem słonecznym. Wybór wśród rolet jest ogromny.

Rolety niestety nie wszędzie się sprawdzą. Jeśli przykładowo salon, kuchnia czy sypialnia wychodzą na ulicę i poprzez to każdy może „zajrzeć” do naszego domu przez okno, a my chcemy mieć choć odrobinę prywatności, rolety musiałyby być zasłonięte cały czas. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się firany, które zawsze choć odrobinę „zabronią wstępu” wzrokowi wścibskich przechodniów (wieczorem można dodatkowo zasłonić zasłony), a jednocześnie będą wpuszczać światło do wnętrza.

Plusy i minusy zasłon

Zasłony występują zwyczajowo w połączeniu z firanami. Choć można inaczej zaaranżować wnętrze, to jednak takie połączenie nadal jest najbardziej popularne. Zasłony wprowadzają przyjemny nastrój, „ocieplają” wnętrze, czynią je bardziej przyjaznym. Faktem jest, iż zasłony optycznie pomniejszają pomieszczenie – dla jednych może to być zaleta (jeśli chcą pomniejszyć optycznie duże wnętrze), dla innych wada (jeśli mają maleńkie pomieszczenia). W takiej sytuacji jednak po prostu należy odpowiednio dobrać produkt, w przypadku małych wnętrz, zrezygnować z dużych, masywnych zasłon na rzecz wyżej omówionych rolet czy delikatnych firan.

O zasłony trzeba bardzo dbać, często prać je (w dobrze dobranych proszkach/płynach), bo są tak zwanymi „łapaczami kurzu”. Po wypraniu trzeba je prasować, co może być nie lada wyzwaniem w przypadku zasłon szczególnie dużych i długich. Odradza się wieszanie zasłon w kuchni, bo szybko przesiąkają zapachami, a jasne zasłony mogą szybko żółknąć. Żywotność zasłon w porównaniu z żywotnością rolet jest niestety znacznie krótsza.

Dodaj komentarz