Jak zastosować kolor musztardowy we wnętrzu?

Jak zastosować kolor musztardowy we wnętrzu?

Wybierając barwę dodatków i kolor ścian warto prześledzić bieżące trendy. Wśród inspiracji pojawiło się wiele ciekawych odcieni, jednak dziś opowiemy o apetycznej odmianie żółtego, która przykuwa uwagę i nie jest zbytnio krzykliwa. Jest za to ciekawym dodatkiem, gotowym na dobre odmienić oblicze pomieszczenia. Mowa o musztardowym.

W tym poradniku podpowiemy jak wpleść go w aranżację, jakie proporcje będą najlepsze i z jakim kolorem można go łączyć. Zdradzimy także praktyczne pomysły na zastosowanie musztardowego i pomożemy okiełznać tą niełatwą barwę.

Czym jest musztardowy?
Tytułem wstępu musztardowy to stonowany, nieco przygaszony żółty. Możemy go nazwać także połączeniem brązu, żółtego, pomarańczowego i nuty złota. W całej gamie odcieni żółtego to właśnie on wyróżnia się najbardziej. Stanowi swego rodzaju “przyprawę” wnętrza, absorbuje wzrok, daje wrażenie unikalności.

Z jakim kolorem go łączyć?
Polecamy unikania kompozycji musztardowego i neutralnych, ziemistych kolorów. Da to wrażenie wnętrza ociężałego i nudnego. Znakomicie dopełni natomiast szary, czerń i biel czyli kolory kontrastowe. Znakomicie odnajduje się również w połączeniu z burgundem, złotem i bordowym, czyli kolorami odważnymi, kojarzonymi z luksusem. Kolor znakomicie odnajdzie się także w zestawieniu z miętą, szałwią, lawendą i brzoskwinią.

Gdzie go używać?
Barwa ta, stanowi znakomity sposób, by oddzielić część wnętrza i podkreślić jego zalety. Znakomicie wygląda w łazience, kuchni, salonie, pokoju dziennym i dziecinnym. Dobrze jednak, gdy pokrywa jedną ścianę lub pojawia się tylko w dodatkach, a nie w całym pomieszczeniu. Prawdziwym hitem są jednak musztardowe meble, zasłony, poduszki, akcesoria, dywany czy klosze. To właśnie w dodatkach kolor promienieje, tworzy gustowny kontrast skupiający uwagę. Pasuje przy tym zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych, a jest dużo bardziej przyjazny niż czerwień czy odcienie jaskrawe.

Aspekt psychologiczny
Jak twierdzą badacze głęboka żółć działa na nas stymulująco. Ciemniejsza i bardziej szlachetna odmiana żółci to symbol energii, witalności i świeżości. Musztardowy jest kojarzony także z elegancją i dostojnością. Barwa jest rodzinna, ciepła i sprzająca domowej niwie. Kolor nie jest przytłaczający i zachęca do przebywania w jego towarzystwie nieco dłużej. Przez to, że jest mało powszechny sprawia wrażenie barwy bardziej wyszukanej niż klasyczny ton żółtego.

Pomogliśmy? Przeczytaj także nasz artykuł o kolorze roku (link do artykułu). Na naszej stronie znajdziesz informacje o stylach we wnętrzarstwie (link do artykułu) i wiele ciekawych inspiracji.

Dodaj komentarz