Dezynfekcja – najskuteczniejsze metody, które warto znać

Dezynfekcja – najskuteczniejsze metody, które warto znać

Obecnie dezynfekcja jest bardzo głośnym tematem. Jeszcze do niedawna interesowały się nią głównie firmy i instytucje publiczne, a profesjonalną dezynfekcję przeprowadzano głównie w szpitalach i innych placówkach medycznych, na basenach i ogółem miejscach szczególnie narażonych na występowanie szkodliwych drobnoustrojów.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła i różne metody dezynfekcji są ważnym tematem także dla wielu osób prywatnych. Poszczególne sposoby mogą różnić się między innymi skutecznością, kosztem oraz czasem trwania (względnie tym, ile razy trzeba dany proces powtarzać, aby osiągnąć optymalne rezultaty). Najważniejsze z nich zostaną omówione w tym artykule.

Jakie metody dezynfekcji warto znać?

Dezynfekcja większości osób kojarzy się najprawdopodobniej z różnymi metodami chemicznymi. Faktycznie metody chemiczne cieszą się dużą popularnością, natomiast to, jaki dokładnie środek będzie trzeba użyć, zależy od okoliczności, w tym między innymi od wymiarów pomieszczenia. W przypadku większych obszarów nie obejdzie się bez środków chlorowych, zaś w przypadku mniejszych można przeprowadzić skuteczną dezynfekcję przy wykorzystaniu stosunkowo bezpiecznych środków na bazie alkoholu.

Trzeba jednak podkreślić, że metody chemiczne oraz dezynfekcja opryskowa to nie jedyna opcja. Istnieją także alternatywne rozwiązania, w tym między innymi dezynfekcja przez promienie UV, parę wodną o określonej temperaturze i ciśnieniu. Przykładowo na przestrzeni ostatnich lat zaczęły powstawać specjalne urządzenia dezynfekujące do smartfonów wykorzystujące promienie UV, jako że są to przedmioty, których dotykamy bardzo często.

Na czym polega dezynfekcja przez ozonowanie?

Inną ciekawą kwestią, którą warto poruszyć, a o której nie każdy zapewne słyszał, jest dezynfekcja Bydgoszcz przez ozonowanie. Ozonowanie pozwala skutecznie pozbywać się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale także wszelkiej maści szkodliwych drobnoustrojów i nie tylko. Może być wykorzystywane w sytuacji, gdy wiemy na pewno, że dane pomieszczenie może zawierać groźne elementy (na przykład z uwagi na to, że przebywała w nim osoba chora), ale też czysto prewencyjnie, jako że jest bardzo bezpieczne.

Zasada działania ozonowania jest dość trudna do wytłumaczenia w skrótowej formie, natomiast ogółem mówiąc, specjalne urządzenia do ozonowania doprowadzają do rozpadu trójatomowych cząsteczek tlenu, przez co zamieniają się one w ozon, a później do ich utleniania. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że ozonowania może mieć różną efektywność w zależności od tego, jak długo będzie działał ozonator – nie można włączyć go na zaledwie kilka minut i oczekiwać, że przyniesie to oczekiwane rezultaty, zwłaszcza w większych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz